Jak obcinać psu pazury?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 480

Opieka nad żywym stworzeniem to ogromna odpowiedzialność i bardzo duży obowiązek. Decydując się na kupno/adopcję psa powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzę jest zupełnie zdane na nas. To my musimy zadbać o prawidłowe żywienie, aktywność fizyczną, zdrowie, a także o właściwą higienę psa. Czesanie, kąpiele, czyszczenie zębów i uszu, strzyżenie (o ile rasa tego wymaga), ale też obcinanie pazurów to niezbędne zabiegi do utrzymania prawidłowej higieny naszego czworonożnego pupila. O ile przed laty psy miały mnóstwo okazji do samodzielnego, naturalnego ścierania sobie pazurów, o tyle współcześnie, gdy zostały już absolutnie udomowione, mieszkają ze swoimi właścicielami pod jednym dachem, regularne obcinanie pazurów jest konieczne. Dlaczego jest to tak ważne? Czym skutkują za długie paznokcie u psa? Jak obcinać psu pazury? Jak często powinno się to robić? Co ile obcina się psu pazury? Po jakie akcesoria w tym celu sięgnąć? Czym obcinać paznokcie u psa? Podpowiadamy jak prawidłowo obciąć pazury psu!

Dlaczego obcinanie pazurów jest tak ważne?

Zanim wyjaśnimy jak obcinać psu pazury, warto podkreślić jak jest to ważne. Otóż, zwierzęta, które większość czasu spędzają z nami w domach, gdzie na podłodze mamy gładkie panele, parkiet, płytki lub miękkie dywany, natomiast na spacerach chodzą głównie po trawie nie mają okazji naturalnie ścierać sobie paznokci. Za długie pazury mogą natomiast być źródłem różnego rodzaju dolegliwości – bardzo długie zawijają się i wbijają w skórę, a w dalszej perspektywie prowadzą do wad postawy, a co za tym idzie obciążenia mięśnie i stawów. Stąd, nie wolno nam zapominać o systematycznym obcinaniu pazurów. W takim razie, jak prawidłowo obciąć pazury psu?

Co ile obcina się psu pazury?

Bez wątpienia obcinanie pazurów to jeden z istotniejszych zabiegów z zakresu higieny psa. Aby paznokcie nie rosły zbyt długie i nie powodowały żadnych problemów zdrowotnych, musimy obcinać je regularnie i właściwie. Zatem, co ile obcina się psu paznokcie? To zależy. U części zwierząt paznokcie rosną szybciej, u innych wolniej. Jeśli jednak mielibyśmy uśrednić, wychodzi na to, że powinno się to robić mniej więcej raz na dwa tygodnie. Najrozsądniejsza wydaje się po prostu stała obserwacja naszego pupila. Wyraźnym znakiem tego, że paznokcie są już za długie są charakterystyczne odgłosy towarzyszące chodzeniu psa np. po panelach czy płytkach. Natomiast, czym obcinać paznokcie u psa i jak prawidłowo obciąć pazury psu?

Czym obcinać paznokcie u psa?

Skoro wiemy już, przynajmniej orientacyjnie co ile obcina się psu pazury, a przynajmniej po czym poznać, że najwyższa pora na obcinanie pazurów, kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiednich akcesoriów. Czym obcinać paznokcie u psa? W sklepach znajdziemy co najmniej kilka różnych przyrządów, m.in.: obcinacze, nożyczki, gilotyny, a także szlifierki i pilniki do wyrównywania krawędzi. Najskuteczniejsze i najprostsze w obsłudze zdecydowanie są profesjonalne obcinacze oraz nożyczki. Jak ich używać? Jak obcinać psu pazury?

Jak prawidłowo obciąć pazury psu?

Higiena psa jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa, włączając w to obcinanie pazurów. Wiemy już co ile obcina się psu pazury, a także czym obcinać paznokcie u psa. Wobec tego, najwyższa pora wyjaśnić jak prawidłowo obciąć pazury psu. Na szczęście jest to prostsze, niż się wydaje. Nie bez znaczenia jest natomiast miejsce, w jakim przeprowadzimy zabieg. Chodzi o to, by pies czuł się bezpiecznie i przyjął swobodną dla siebie pozycję. Wówczas wystarczy już tylko pewnie chwycić łapę naszego pupila i szybkim, zdecydowanym ruchem obcinać pazury (nożyczkami od jednego do drugiego końca paznokcia, obcinaczem – od góry do dołu). Co ważne, psie paznokcie należy ścinać stopniowo, skracając po 2-3 milimetry do momentu, gdy na środku przekroju zobaczymy owalną strukturę. Obcinanie pazurów jest łatwiejsze, gdy są one zmiękczone, np. po kąpieli lub spacerze w deszczu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0