Jak odchudzić psa?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1809

Pod wieloma względami nasi czworonożni przyjaciele są zdani na nas, opiekunów. To my ich żywimy, wyprowadzamy na spacery, dbamy o ich ogólną kondycję i higienę. Jeśli rzeczywiście zależy nam na zdrowiu i samopoczuciu swojego psa (a na pewno tak jest), powinniśmy zatem uważnie bilansować jego dietę oraz zapewniać mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jest to ważniejsze, niż mogłoby się wydawać, bowiem podobnie, jak ludzie, również zwierzęta mogą mieć nadwagę. U psa również prowadzi ona do wielu, niepożądanych dolegliwości, schorzeń i chorób, nie wspominając nawet o braku energii. Co gorsze, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz pupil waży nieco za dużo. Warto więc zainteresować się tym tematem, a już na pewno, kiedy tylko dostrzeżemy objawy, zastanowić się jak odchudzić psa. Jak prawidłowo skomponować dietę odchudzającą dla psa i jakie znaczenie w odchudzaniu psa ma ruch na świeżym powietrzu?

Nadwaga u psa

Utrzymanie prawidłowej wagi zwierząt domowych jest bardzo ważne, ponieważ nadwaga u psa może prowadzić do wielu powikłań. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, naprawdę nie trzeba wiele, by pies ważył za dużo. O nadwadze u psa mówimy już wtedy, gdy masa jego ciała jest większa od optymalnej dla niego o 10%. Zwiększenie wagi w stosunku do optymalnej o 20% oznacza natomiast otyłość. W związku z tym, o ile dla nas, ludzi 2-3 kilogramy więcej nie robią zbytniej różnicy, zdecydowanie pogarszają komfort życia tych niewielkich przecież zwierząt. Do tego dochodzą różnego rodzaju choroby, a ostatecznie skrócenie życia. W związku z tym, jeśli regularnie ważymy swojego psa, samodzielnie lub podczas kontroli u weterynarza i okazuje się, że przytył lub po prostu widzimy, że jest grubszy niż dotychczas, nie ma czasu do stracenia. Powinniśmy się zastanowić jak odchudzić psa i czym prędzej przystąpić do odchudzania psa. Na pewno nie obejdzie się bez odpowiednio zbilansowanej diety odchudzającej dla psa oraz aktywności fizycznej.

Dieta odchudzająca dla psa

Nadwagi u psa nie można ignorować. Wprost przeciwnie, im szybciej opracujemy plan odnośnie tego, jak odchudzić psa i wdrożymy go w życie, tym lepiej. Przede wszystkim warto pochylić się nad kwestią żywienia swojego pupila. Przeanalizujmy jego dotychczasowe porcje jedzenia oraz przekąski, jakie podajemy mu w ciągu dnia. Cały czas miejmy na uwadze rasę i wiek zwierzęcia. Dieta odchudzająca dla psa przynosi najlepsze efekty, gdy ilość kalorii jest zredukowana o około 20-40% do dziennej podaży energetycznej. Niemniej, zmniejszenie porcji nie zawsze okazuje się wystarczające. Wówczas warto przeanalizować skład podawanej karmy dla psa i być może zmienić ją na bardziej wartościową, a jednocześnie nie tak tuczącą. Równocześnie musimy zadbać o aktywność psa, zwłaszcza jeśli do tej pory nie było jej za wiele.

Odchudzanie psa poprzez aktywność fizyczną

Jak odchudzić psa? Otóż, dieta odchudzająca dla psa to podstawa, niemniej, to nie wystarczy. Równie istotna, co żywienie podczas odchudzania psa jest aktywność fizyczna. Ruch nie tylko przyspiesza spalanie zbędnych kilogramów, ale też poprawia ogólną kondycję psa oraz pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Postarajmy się więc zabierać psa na długie spacery, bawmy się z nim na świeżym powietrzu (np. w aportowanie, przeciąganie). Kiedy nasz czworonożny podopieczny będzie już w lepszej formie, możemy też spróbować wspólnie z nim biegać, przy okazji sami na tym skorzystamy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0