Żywienie szczeniąt

person Autor: Marek Busza list W: Żywienie psa i kota Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 342

Żywienie szczeniąt

Prawidłowe żywienie odgrywa ogromną rolę w życiu i rozwoju każdego psa. Im szybciej zdecydujemy się na zdrową dietę dla naszego pupila, tym lepiej to się przełoży na jego dalsze życie i zdrowie. Właściwe żywienie szczeniąt bywa skomplikowanym zagadnieniem, ale należy pamiętać, że zapewnienie dobrze przyswajalnych składników odżywczych już od najmłodszych lat zwierzęcia, pozwala zadbać o właściwą profilaktykę w późniejszym wieku.

Żywienie szczeniąt możemy podzielić na kilka etapów:

Okres karmienia wyłącznie mlekiem matki;

Okres, gdy poza mlekiem matki szczenięta zaczynają również przyjmować pokarm stały;

Okres odsadzenia równoznaczny z końcem pobierania mleka matki;

Żywienie szczeniąt od momentu narodzin

Szczenięta w pierwszych chwilach swojego życia są w zupełności uzależnione od matki. Dotyczy to zarówno kwestii termoregulacji, jak i żywienia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie zwierzęta zostają osierocone. Wtedy należy zadbać o podanie pokarmu zastępczego. Najlepszym sposobem jest znalezienie matki zastępczej, która zapewni odpowiedni pokarm szczeniętom. W sytuacji jednak gdy nie jest to możliwe, stosuje się odpowiednie preparaty mlekozastępcze. Takie preparaty można przygotować we własnym zakresie lub kupić już gotowy produkt. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego skład, aby jak najlepiej odwzorowywał mleko psiej matki. Poza składem takiego preparatu należy również zwrócić uwagę na ilość podawanego pokarmu oraz częstotliwość karmienia, która powinna być dopasowana do aktualnego wieku i zapotrzebowania szczenięca.

Żywienie szczeniąt osieroconych powinno pokrywać ich zapotrzebowanie energetyczne, aby mogły się właściwe rozwijać.

Dokarmianie szczeniąt przy matce

Dokarmianie szczeniąt warto wprowadzić zwłaszcza w przypadku licznych miotów. Takie rozszerzenie diety stosuje się zazwyczaj w 3 – 4 tygodniu życia psów. Wprowadza się wtedy stopniowo półpłynny pokarm, np. odpowiedniej jakości karmę mokrą rozdrobnioną z wodą. Dodatkowo już w tym momencie warto zadbać o odporność zwierząt, stosując preparaty zawierające witaminy z grupy B oraz kwasy Omega 3. Należy jednak pamiętać, aby porcje pokarmu dopasowywać do możliwości szczenięcia.

Żywienie szczeniąt w okresie odsadzenia

Właściwy okres odsadzenia szczeniąt ma miejsce w 6 – 8 tygodniu życia. Jest to moment, gdy zwierzęta przechodzą już w pełni na pokarm stały. Dzięki zapewnieniu wcześniejszego okresu dokarmiania zapobiegamy gwałtownej zmianie diety, a zarazem ryzyku wystąpienia dolegliwości gastrycznych.

Po odsadzeniu bardzo ważne jest, aby dieta szczeniąt była w pełni zbilansowana, gdyż wchodzą one w czas intensywnego wzrostu. Posiłki stosowane w diecie psów rosnących powinny się odznaczać wysoką wartością biologiczną oraz bardzo dobrą strawnością. Dlatego należy pamiętać, aby dietę psa opierać o dobrej jakości białko pochodzenia zwierzęcego.

Należy pamiętać, że żywienie w okresie od odsadzenia do 3 miesiąca życia, pozwala określić preferencje żywieniowe psa już w okresie dorosłym.

Szczenięta mają również wysokie zapotrzebowanie na białko i tłuszcze. W przypadku szczeniąt ras olbrzymich przyjmuje się zapotrzebowanie białkowe na poziomie 22 – 32% suchej masy, a dla szczeniąt ras mniejszych powyżej 29% suchej masy. 

Psy posiadają również zapotrzebowanie na 10 aminokwasów egzogennych, z których zbudowane są białka zwierzęce, czyli: argininę, histydynę, lizynę, izoleucynę, leucynę, walinę, tryptofan, metioninę, treoninę i fenyloalaninę.

Tłuszcze są głównym nośnikiem energii u psów oraz są niezbędne we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Według norm żywieniowych FEDIAF minimalne zapotrzebowanie energetyczne na tłuszcz u psów rosnących wynosi 21,25g/1000 kcal energii metabolicznej.

Żywienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich

Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe żywienie zwłaszcza szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Takie szczenięta charakteryzują się bardzo szybkim i intensywnym wzrostem. Rosną one również dłużej niż psy ras mniejszych. 

Układ kostny szczeniąt większych ras bywa narażony na problemy związane z zaburzeniami wzrostu, takimi jak np. dysplazja stawów, osteochondroza, czy krzywica. 

Dlatego już we wczesnym etapie życia warto zadbać o dodatkową suplementację wspierającą stawy. Poza suplementacją należy oczywiście pamiętać o dobrej jakości diecie pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne szczenięcia oraz zapewniającej właściwą dawkę wapnia i fosforu oraz ich stosunek względem siebie. Te dwa pierwiastki odgrywają kluczową rolę w prawidłowej budowie układu kostnego zwierzęcia.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego żywienia szczeniąt?

Niestety błędy żywieniowe w okresie szczenięcym bardzo często mogą odbić się już w dorosłym życiu zwierzęcia. Poza wcześniej wspomnianymi problemami kostno-stawowymi, występującymi zwłaszcza u psów ras dużych i olbrzymich, zdarzają się również sytuacje przedawkowania niektórych składników w diecie psów. Na rynku dostępnych jest coraz więcej suplementów i preparatów przeznaczonych dla szczeniąt. Kluczem do prawidłowego rozwoju zwierzęcia nie jest zasada im więcej, tym lepiej, a dobrze zbilansowana dieta. Dobrym przykładem jest przedawkowanie wapnia, który faktycznie jest bardzo ważny u rosnących psów, ale nadmiar może być powodem wystąpienia hiperkalcemii, czy hipofosfatemii, czego skutkiem będą zaburzenia wzrostu zwierzęcia.

Autor:

Dietetyk zwierzęcy

mgr inż. Marek Busza

www.petslover.pl

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0