Żywienie psa dorosłego

person Autor: Marek Busza list W: Żywienie psa i kota Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 363

Żywienie psów dorosłych

Prawidłowa i zbilansowana dieta to podstawa zdrowia każdego psa. W momencie rozpoczęcia okresu dorosłości u psa zmienia się jego zapotrzebowanie względem okresu szczenięcego. Między innymi jest to zapotrzebowanie na energię, które jest zdecydowanie niższe.

Jak odpowiednio karmić psa?

Wybierając dietę dla naszego psa, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby pokrywała ona zapotrzebowanie naszego pupila na wszystkie składniki takie jak białka, tłuszcze, minerały i witaminy. Dlatego tak ważne jest, aby stosowana dieta była w pełni zbilansowana. Chcąc odpowiednio zadbać o zdrowie naszego psa mamy do dyspozycji np. wysokomięsną karmę mokrą lub dietę domową. W przypadku diety domowej mamy do wyboru dietę surową BARF lub dietę gotowaną. Należy jednak pamiętać, że dieta domowa wymaga właściwej suplementacji m.in. suplementem wapnia np. mączką ze skorupek jaj.

Stosując pełnoporcjową karmę mokrą, nie musimy się obawiać, że dana dieta będzie niewystarczająca, gdyż taka karma musi spełniać określone normy żywieniowe. W swojej praktyce dietetycznej zalecam jednak dodatkowo do karmy stosować suplementację kwasów Omega 3, która ma bardzo skuteczne działanie prozdrowotne.

Jak często karmić psa?

Częstotliwość karmienia naszego psa w ciągu dnia może być uzależniona m.in. od wielkości zwierzęcia. Mniejsze rasy psów mogą potrzebować częstszego karmienia, a psy ras średnich i dużych mogą jeść zdecydowanie rzadziej.

Jest wiele praktyk i jedną z nich jest karmienie psa raz dziennie. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że jest to zdecydowanie zbyt mało. Pies powinien dostawać posiłek przynajmniej dwa razy dziennie, co będzie  optymalne od wcześniej wspomnianego żywienia raz dziennie.

Ile powinien jeść pies?

To ile powinien jeść pies, jest ściśle związane z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to co prawda kwestia bardzo indywidualna, bo każdy pies będzie miał różną przemianę materii, czy aktywność. Dlatego najważniejsza jest obserwacja sylwetki psa przez jego opiekuna i bieżące regulowanie dawki pokarmowej.

Jest jednak możliwość policzenia zapotrzebowania energetycznego psa i na tej podstawie dopasowania dawkowania stosowanej karmy. W prawidłowym żywieniu psów dorosłych bardzo istotne jest zachowanie prawidłowego bilansu energetycznego. Jest to skuteczny sposób walki z coraz bardziej powszechną otyłością u psów.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego psa możemy obliczyć przy użyciu wzoru DER = K x RER.

K to zmienna dotycząca np. sterylizacji psa, a RER to spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne.

W pierwszej kolejności musimy obliczyć RER przy użyciu wzoru: RER = 70 x masa ciała0,75.

W taki sposób możemy określić, że pies o masie 10 kg będzie miał spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 394 kcal.

W przypadku zmiennej K, dla dorosłego psa niesterylizowanego wynosi ona 1,8, a dla sterylizowanego 1,6.

Na tej podstawie możemy policzyć, że dorosły pies wysterylizowany o masie ciała 10 kg, będzie dzienne potrzebował 630 kcal.

Błędy w żywieniu psów

Postanowiłem poświęcić część tego artykułu na bardzo istotną kwestię, jaką są popularne błędy w żywieniu psów. Lista błędów jest bardzo długa i niestety są one wciąż bardzo często praktykowane przez psich opiekunów. Należy pamiętać, że błędy w żywieniu psów mogą przyczyniać się do powstania takich dolegliwości jak otyłość, choroby nerek, wątroby, trzustki, czy cukrzycy.

Bardzo częstym problemem jest dokarmianie psa resztkami ze stołu lub inny ludzkim jedzeniem jak np. kiełbasa, parówki, sery. Istnieje bardzo ciekawe porównanie pokazujące skalę tego problemu. Podanie psu o masie 9 kg, plasterka sera cheddar ważącego ok. 30 g, jest równowarte spożyciu przez średniej wielkości kobietę 1,5 hamburgera. To pokazuje, jak łatwo takimi dodatkami można utuczyć naszego pupila.

Kolejną kwestią jest to, że przyprawy, które my stosujemy, są toksyczne dla psa. Do niebezpiecznych przypraw dla psów możemy zaliczyć np. gorczycę, pieprz, gałkę muszkatołową, cynamon oraz paprykę chilli.

Innym błędem żywieniowym jest stosowanie niezbilansowanej diety, często bazującej np. na samym mięsie i warzywach. Jeśli decydujemy się na dietę domową, musimy poznać zapotrzebowanie naszego psa na poszczególne składniki i je pokryć. Taka niezbilansowana dieta może nieść ze sobą tragiczne skutki jak np. choroby nerek.

Często powielanym błędem żywieniowym, powiązanym z dokarmianiem psa resztkami ze stołu, jest podawanie psu kości poddanych obróbce termicznej. Takie kości stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia zwierzęcia. Ugotowane wcześniej kości, które zostaną zjedzone przez psa, mogą połamać się na mniejsze, ostre kawałki. Należy pamiętać, że żołądek psa, to nie jest śmietnik.

Ostatnim błędem żywieniowym, który chciałbym poruszyć w tym artykule to stały dostęp do karmy w misce. Taka praktyka bardzo często przyczynia się do wystąpienia nadwagi lub otyłości u psa. Oczywiście znajdą się psy, które potrafią same sobie dozować posiłki, jednak nie zmienia to faktu, że karmienie „do woli” jest dla psa nienaturalne. Zdecydowanie lepiej jest wyznaczyć konkretne pory karmienia w ciągu dnia, do których pies się przyzwyczai. W ten sposób jesteśmy w stanie kontrolować liczbę spożytych kalorii przez naszego pupila.

Autor:

Dietetyk zwierzęcy

mgr inż. Marek Busza

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0