Skitury z psem. Część 2, Ekwipunek skiturowy dla psa.

person Autor: Paweł list W: Aktywnie z psem Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2646

Jaki ekwipunek skiturowy dla psa wybrać?

W Skitury z psem. Część 1, Ekwipunek skiturowy dla Ciebie, przedstawiłem propozycje sprzętu skiturowego dla przewodnika psa. Teraz zajmiemy się tym co będzie potrzebował Twój pies aby mógł komfortowo i bezpiecznie podążać z Tobą skiturowym szlakiem.

SPIS TREŚCI:

 • Jakie szelki dla psa wybrać na skitury?
 • Jaką smycz dla psa wybrać na skitury?
 • Czy i w co ubrać psa na skiturowe wycieczki?
 • Czy na skitury przydadzą się buty dla psa? Jak chronić psie łapy zimą?
 • Czy pies może się zgubić na skiturowej wycieczce? Identyfikator i GPS dla psa.
 • Jak karmić psa aby miał energię na skiturach?

szelki dla psa na skitury

Jakie szelki dla psa wybrać na skitury?

Szelki dla psa to najważniejsza część skiturowego ekwipunku psa.

Zadania, które muszą spełniać szelki psa poruszającego się z nami podczas wycieczki skiturowej:

 • Wygoda. Szelki nie mogą uciskać na ciało psa szczególnie na klatkę piersiową. Muszą być dobrze dopasowane i zapewnić psu pełną swobodę i zakres ruchu. Powinny być też lekkie.
 • Bezpieczeństwo i wytrzymałość. Materiały użyte do uszycia szelek muszą być wytrzymałe i odporne na różne warunki. Najlepiej żeby były wodoodporne i nie zamarzały w niskich temperaturach. Jasne kolory szelek powodują dobrą widoczność psa na śniegu czy w lesie. Fajne są odblaskowe wszywki.

Czy stosować szelki zaprzęgowe dla psa? 

Szelki zaprzęgowe dla psa, tak zwane sledy, były wykorzystywane do ciągnięcia sań. Lina łączące szelki psa z saniami przebiegała równolegle do podłoża. Obecnie producenci zwrócili uwagę, że bardzo dużo ludzi uprawia sporty z psami przypiętymi smyczą do pasa biodrowego. Przy takim zamocowaniu smycz biegnie ukośnie do podłoża. To zmieniło budowę szelek dla psa wykorzystywanych do biegania z psem, canicross czy dogtreking oraz do jazdy na nartach z psem skijoring czy skitouring.

Moje propozycje szelek dla psa na skitury to:

Musisz wiedzieć, że szelki sportowe dla psa nie nadają się na codzienne spacery. Musisz też zwrócić uwagę na ich bardzo dobre dopasowanie.

Nasza suczka broder collie Roxa, na skiturach doskonale czuje się w szelkach sportowych dla psa ZERODC FASTER, które wykorzystujemy też podczas biegania. Te szelki pozbawione są regulacji, jednak odpowiednio dobrane gwarantują super dopasowanie. Użytkujemy je już 6 lat i tylko troszkę wyblakły.

Jaką smycz dla psa wybrać na skitury?

Podczas wycieczek skiturowych nie stosuję pasa biodrowego, którego często używa się do biegania z psem. Przypinamy "nasz" koniec smyczy do pasa biodrowego plecaka za pomocą karabinka wspinaczkowego.

 • Długość smyczy skiturowej dla psa powinna być w zakresie od 2 do 3 metrów
 • Smycz powinna być amortyzowana, uszyta z wytrzymałego materiału
 • Pewne i mocne karabińczyki, które nie będą się blokować. Dobrze jeśli są przymocowane na obu końcach smyczy.
 • Smycz powinna być bezpieczna dla układu kostnego, stawowego i mięśniowego psa oraz dla naszego kręgosłupa

Moje propozycje smyczy na skitury: SALI Smycz z amortyzatorem SAM210/250/2K, ZERODC Smycz z amortyzacją z 2 karabinkami 2,7m, WILCZA™ smycz amortyzowana DOUBLE HOOK WILD SOUL Dog Gear, MANMAT Snop Bungee

My używamy smyczy MANMAT Snop Bungee i jesteśmy zadowoleni z jakości wykonania.

zimowe ubranie dla psa

Czy i w co ubrać psa na skiturowe wycieczki?

Biorąc czworonożnego przyjaciela na wspólną skiturową wycieczkę musisz pamiętać, że niejednokrotnie napotkacie ekstremalne warunki pogodowe. Silny mróz może dać się we znaki psu mimo posiadania naturalnej pokrywy z sierści czy włosa. 

Ja zawsze noszę w plecaku psie ubranie dla Roxy. Zakładamy je w sytuacjach gdy po wysiłku musimy zrobić postój lub gdy warunki atmosferyczne dają naprawdę w kość. Czyli w sytuacjach gdy sami też potrzebujemy założyć coś cieplejszego :)

Roxa ma zimową kurtkę dla psa szwedzkiej marki Back On Truck, która wykonana jest z bardzo dobrych materiałów i uszyta tak aby chronić przed wychłodzeniem mięśnie psa oraz wrażliwe okolice brzucha.

Czy na skitury przydadzą się buty dla psa? Jak chronić psie łapy zimą?

Pisząc o butach dla psa sam się do siebie uśmiecham. Dlaczego? Prawie zawsze mam je w skiturowym plecaku (są małe, lekkie i niezajmują dużo miejsca) ale na śniegu ich jeszcze nie użyliśmy. Tak, naszej Roxie też robią się śnieżne lub lodowe kule między opuszkami łap. Ta spryciara gdy jej to zaczyna przeszkadzać przybiega do mnie i podaje łapy do oczyszczenia :)

Kilka razy widziałem zimą psy w butach na górskich szlakach więc mogą się przydać.

Roxa używa psich butów RUFFWEAR Polar Trex™ Winter Dog Boots, które doskonale się sprawdzają ... na ostrych skałach podczas letnich wakacji w Chorwacji :)

Dla ochrony psich łap można stosować odpowiednie maści ochronne. My czasami stosujemy krem do psich łap POKUSA DiamontCoat Winter Protect Balm.

Czy pies może się zgubić na skiturowej wycieczce? Identyfikator i GPS dla psa.

Generalnie na szlakach turystycznych pies powinien być przypięty na smyczy. Jednak aby dać zwierzęciu możliwość przebywania w naturalnym środowisku lub ze względu na pokonywanie przeszkód często zdarza się że pozwalamy psu biegać luzem. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że pies ucieknie lub się zgubi np. w pogoni za zwierzęciem lub pod wpływem innego bodźca. Nie zawsze będzie możliwe skuteczne jego odwołanie. 

Pamiętaj aby Twój pies był zaczipowany oraz posiadał identyfikator z danymi kontaktowymi właściciela. Wtedy jest duża szansa, że pies wróci do Ciebie gdy ktoś go odnajdzie.

Dodatkową możliwością jest przymocowanie specjalnego nadajnika gps dla psa, który pozwoli Ci na zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się pies, gdy stracisz z nim kontakt.

Na rynku znajduje się wiele tego typu urządzeń np. Garmin Alpha 200i z obrożą K5 (dość drogi).

My korzystamy z tańszego rozwiązania, Lokalizator dla psa Tractive GPS, który dobrze się sprawdza podczas naszych podróży z psem.

Często wędrujemy w okolicznościach ograniczonej widoczności, zamieć śnieżna, mgła czy też zmrok. Wtedy przydadzą się odblaskowe lub świecące  elementy na szelkach lub obroży psa.

Jak karmić psa podczas na skiturach?

Pamiętaj, że wędrówka w mrozie i śniegu wymaga ogromnego wysiłku od Ciebie i tak samo od Twojego psa.  Przed wyprawą musisz zapewnić mu kaloryczne pożywienie. My karmimy naszego psa metodą BARF, czyli mieszanką surowego mięsa, podrobów, kości i warzyw podawanych w odpowiednich proporcjach z dodatkiem suplementów. Takie odżywianie dostarcza psu odpowiednią energię. 

Podanie psu suchej karmy bezpośrednio przed wyprawą nie jest dobrym rozwiązaniem. Psy na śniegu lubią poszaleć, a dla większych ras nie jest to bezpieczne z pełnym żołądkiem.

Rozważ podanie dobrej mokrej karmy dla psa. Zapewni dobre nawodnienie i nie wypełnia tak mocno żołądka psa jak sucha karma. Dodatkowo produkowana jest też w postaci batonów. np. marka meatlove, które łatwo dodasz do plecaka.

Głównym źródłem energii dla psa są tłuszcze, a najmniejszym węglowodany. Odwrotnie niż dla człowieka, warto o tym pamiętać.

Zabierz do plecaka zdrowe smaczki dla psa i nagradzaj go na postojach.

Gdy wybierasz się na kilkudniową wyprawę z psem, zabierz odpowiednią ilość karmy. 

Roxa po skiturach w schronisku często dostaje gałkę gotowanych ziemniaków z masłem. To jej nagroda :)

Pamiętaj! Nigdy nie zapomnij o podróżnej misce dla psa, w której na szlaku podasz mu wodę!

Uwierz mi, że Twój pies pokocha skitury :) 

psy na śniegu

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0