Od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 154824

Szczenięta są trochę, jak niemowlęta - na początku dość nieporadne, potrzebujące czasu, by nauczyć się podstawowych umiejętności, wymagające naszego zaangażowania i troski. W związku z tym, gdy zdecydujemy się na kupno lub adopcję takiego maleństwa bądź też, suka urodzi w naszym domu gromadkę szczeniąt, musimy wiedzieć co robić, jak postępować z psimi dziećmi.

W opiece nad zwierzętami kluczowe są takie kwestie, jak: żywienie, ochrona zdrowia (badania, szczepienia, odrobaczanie itp.), higiena oraz zabawa i spacery. Ze szczeniakiem, który wszystko to ma przed sobą, warto postępować szczególnie ostrożnie. Ogromne znacznie ma choćby pierwszy spacer szczeniaka (nie od razu młodym pieskom wolno przebywać na zewnątrz).

W takim razie od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Jaka jest zależność między spacerami a szczepieniami? Po którym szczepieniu można wychodzić z psem i o czym warto pamiętać podczas pierwszych wspólnych przechadzek?

SPIS TREŚCI:

  • Pierwszy spacer szczeniaka
  • Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?
  • Spacery ze szczeniakiem – co jeszcze warto wiedzieć?
  • Jaką obrożę, jaką smycz, jakie szelki wybrać na spacery ze szczeniakiem?
  • Wykorzystaj spacery do socjalizacji szczeniaka 

Pierwszy spacer szczeniaka

Na pierwszy spacer szczeniaka trzeba nieco poczekać, nie można się z tym spieszyć. To, kiedy młodego szczeniaka po raz pierwszy zabierzemy na zewnątrz jest bardzo ważne, bardziej, niż mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że w początkowym okresie życia, odporność szczeniąt jest słaba, przez co zwierzęta są podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby wywoływane przez bakterie i wirusy. Stąd kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, tj. poza domem, z innymi zwierzętami i ludźmi jest do pewnego momentu niewskazany. W takim razie, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Otóż, jest to dla niego bezpieczne dopiero po obowiązkowych szczepieniach oraz odbyciu kwarantanny. Co to oznacza? Ile czasu mniej więcej to zajmuje? Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?

Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?

Chcąc ustalić, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, trzeba wiedzieć, jak przedstawia się kalendarz szczepień, ponieważ to właśnie od szczepień uzależnione są spacery ze szczeniakiem. Młode psy szczepi się według jednego wybranego spośród trzech rodzajów kalendarzy szczepień. Wczesny kalendarz obejmuje trzy terminy szczepień (w 6-8, 10-12 i 16 tygodniu życia psa), kalendarz standardowy zakłada dwa terminy (w 9-10 i 12-14 tygodniu), podobnie kalendarz późny, również przwiduje dwa terminy (w 12 i 14-16 tygodniu). Niezależnie od tego, według którego kalendarz zdecydowaliśmy się szczepić zwierzę, musimy pamiętać, że zawsze, po ostatnim szczepieniu obowiązuje nas dwutygodniowa kwarantanna. Jeszcze przez około 14 dni po zakończonej serii zastrzyków szczeniak nie może wychodzić na dwór. Co więcej, domownicy również na tyle, na ile to możliwe powinni ograniczać kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi. Oznacza to, że pierwszy spacer z psem może się odbyć między 16 a 18 tygodniem jego życia. O czym natomiast warto pamiętać po raz pierwszy zabierając swojego pupila na zewnątrz?

Spacery ze szczeniakiem – co jeszcze warto wiedzieć?

Pierwszy spacer ze szczeniakiem to moment przełomowy w jego życiu, dlatego każdy opiekun psa powinien wiedzieć, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, a właściwie po którym szczepieniu można wychodzić z psem i ile powinna trwać kwarantanna. Zbyt wczesne wyprowadzenie zwierzęcia niestety mogłoby skutkować infekcją czy zakażeniem jakąś chorobą. Kiedy natomiast przyjdzie już odpowiednia pora na spacery ze szczeniakiem, należy pamiętać, aby z młodym, około 16-18 tygodniowym pieskiem nie spacerować zbyt długo. Szczególnie maluchy ras dużych i olbrzymich nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu kostnego, więc nie powinniśmy ich przeciążać. Około 20-minutowe spacery ze szczeniakiem to maksimum. Miejmy przy tym na uwadze, że młody pies raczej nie będzie grzecznie maszerował przy naszej nodze – pozwólmy mu zatrzymywać się, odpoczywać, obwąchiwać wszystko wokół, ponieważ w ten sposób poznaje on zupełnie nowe dla siebie otoczenie.

Jaką obrożę, jaką smycz, jakie szelki wybrać na spacery ze szczeniakiem?

Wszyscy wiemy jak szybko dzieci wyrastają z kupionych ubranek i butów:) Tak samo jest akcesoriami spacerowymi dla szczeniąt. Dlatego proponujemy nie skupiać się na wyglądzie, chociaż to bardzo kuszące ale na wygodzie, bezpieczeństwie i użytkowności.

Obroża dla szczeniaka powinna być z regulowaną długością z solidnym zapięciem. Najważniejsze żeby nie uciskała ale też nie uniemożliwiała wyswobodzenie się z niej przez szczeniaka. Tutaj pomoże nam "test palca", chodzi o to aby łatwo wsunąć jeden palec pomiędzy obrożę a szyję psa.

Szelki dla szczeniaka też wybieramy z regulacją ale jak najprostsze i wygodne. Ważne aby można je szczeniakowi łatwo i szybko założyć bez nadmiernego stresu. Przy zakładaniu szelek warto stosować nagrody alby piesek przyjemnie tę czynność kojarzył. Uwierzcie, że zakładanie szelek szczeniakowi może być dłuższe niż sam spacer :)  

Smycz dla szczeniaka powinna mieć o długość od 1,5 do 2 metrów lub o regulowanej długości. Powinna zapewniać nam pełną kontrolę nad psem oraz umożliwić mu łatwą eksplorację terenu. Osobiście odradzam smycze typu flexi ponieważ na samym początku powinniśmy szczeniaka nauczyć spacerowania na smyczy bezpośrednio przy nas tzw. spacer na luźnej smyczy.

TUTAJ możecie znaleźć obroże, szelki, smycze i wiele innych produktów dla szczeniaka z naszej oferty.

Wykorzystaj spacery do socjalizacji szczeniaka 

Bardzo ważna w rozwoju jest socjalizacja szczeniaka z otoczeniem. Dotyczy to kontaktów z innym psami, ludźmi oraz otaczającym światem. To wtedy szczeniak poznaje wygląd i zachowanie innych psów oraz napotkanych innych zwierząt i ludzi. To samo dotyczy natury i przedmiotów martwych. Im wcześnie zapoznamy naszego psa z otaczającym go światem tym lepiej. Będzie to procentować na przyszłość. Kiedy naszemu szczeniakowi pomożemy poznać i zrozumieć otaczający go świat wtedy będzie też bardziej pewny siebie i uniknie wielu stresujących, nowych sytuacji w dorosłym życiu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0