Od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 16398

Szczenięta są trochę, jak niemowlęta - na początku dość nieporadne, potrzebujące czasu, by nauczyć się podstawowych umiejętności, wymagające naszego zaangażowania i troski. W związku z tym, gdy zdecydujemy się na kupno lub adopcję takiego maleństwa bądź też, suka urodzi w naszym domu gromadkę szczeniąt, musimy wiedzieć co robić, jak postępować z psimi dziećmi. W opiece nad zwierzętami kluczowe są takie kwestie, jak: żywienie, ochrona zdrowia (badania, szczepienia, odrobaczanie itp.), higiena oraz zabawa i spacery. Ze szczeniakiem, który wszystko to ma przed sobą, warto postępować szczególnie ostrożnie. Ogromne znacznie ma choćby pierwszy spacer szczeniaka (nie od razu młodym pieskom wolno przebywać na zewnątrz). W takim razie od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Jaka jest zależność między spacerami a szczepieniami? Po którym szczepieniu można wychodzić z psem i o czym warto pamiętać podczas pierwszych wspólnych przechadzek?

Pierwszy spacer szczeniaka

Na pierwszy spacer szczeniaka trzeba nieco poczekać, nie można się z tym spieszyć. To, kiedy młodego szczeniaka po raz pierwszy zabierzemy na zewnątrz jest bardzo ważne, bardziej, niż mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że w początkowym okresie życia, odporność szczeniąt jest słaba, przez co zwierzęta są podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby wywoływane przez bakterie i wirusy. Stąd kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, tj. poza domem, z innymi zwierzętami i ludźmi jest do pewnego momentu niewskazany. W takim razie, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Otóż, jest to dla niego bezpieczne dopiero po obowiązkowych szczepieniach oraz odbyciu kwarantanny. Co to oznacza? Ile czasu mniej więcej to zajmuje? Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?

Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?

Chcąc ustalić, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, trzeba wiedzieć, jak przedstawia się kalendarz szczepień, ponieważ to właśnie od szczepień uzależnione są spacery ze szczeniakiem. Młode psy szczepi się według jednego wybranego spośród trzech rodzajów kalendarzy szczepień. Wczesny kalendarz obejmuje trzy terminy szczepień (w 6-8, 10-12 i 16 tygodniu życia psa), kalendarz standardowy zakłada dwa terminy (w 9-10 i 12-14 tygodniu), podobnie kalendarz późny, również przwiduje dwa terminy (w 12 i 14-16 tygodniu). Niezależnie od tego, według którego kalendarz zdecydowaliśmy się szczepić zwierzę, musimy pamiętać, że zawsze, po ostatnim szczepieniu obowiązuje nas dwutygodniowa kwarantanna. Jeszcze przez około 14 dni po zakończonej serii zastrzyków szczeniak nie może wychodzić na dwór. Co więcej, domownicy również na tyle, na ile to możliwe powinni ograniczać kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi. Oznacza to, że pierwszy spacer z psem może się odbyć między 16 a 18 tygodniem jego życia. O czym natomiast warto pamiętać po raz pierwszy zabierając swojego pupila na zewnątrz?

Spacery ze szczeniakiem – co jeszcze warto wiedzieć?

Pierwszy spacer ze szczeniakiem to moment przełomowy w jego życiu, dlatego każdy opiekun psa powinien wiedzieć, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, a właściwie po którym szczepieniu można wychodzić z psem i ile powinna trwać kwarantanna. Zbyt wczesne wyprowadzenie zwierzęcia niestety mogłoby skutkować infekcją czy zakażeniem jakąś chorobą. Kiedy natomiast przyjdzie już odpowiednia pora na spacery ze szczeniakiem, należy pamiętać, aby z młodym, około 16-18 tygodniowym pieskiem nie spacerować zbyt długo. Szczególnie maluchy ras dużych i olbrzymich nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu kostnego, więc nie powinniśmy ich przeciążać. Około 20-minutowe spacery ze szczeniakiem to maksimum. Miejmy przy tym na uwadze, że młody pies raczej nie będzie grzecznie maszerował przy naszej nodze – pozwólmy mu zatrzymywać się, odpoczywać, obwąchiwać wszystko wokół, ponieważ w ten sposób poznaje on zupełnie nowe dla siebie otoczenie.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0