Jak dobrać obrożę dla psa?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 22

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujemy się kupić swojemu psu szelki, czy obrożę, musimy odpowiednio dopasować ten produkt do swojego pupila. Współcześni producenci oferują kilka rodzajów obroży dla psów, a tym, co je odróżnia (oczywiście poza designem, czyli kolorem i wzorem) jest materiał wykonania oraz zapięcie. Jednak, z uwagi na komfort zwierzęcia, najistotniejszą kwestią wydają się być rozmiary obroży dla psa - ich długość (odpowiadająca obwodowi szyi) oraz szerokość. W takim razie, jak dobrać obrożę dla psa? Czym powinna cechować się najlepsza obroża dla psa?

Rodzaje obroży dla psów

Wybór najlepszej obroży dla psa po pierwsze wymaga od nas wiedzy odnośnie oferowanych obecnie przez producentów psich akcesoriów rodzajów obroży dla psów, pod drugie – umiejętnego dopasowania właściwego rozmiaru. Ze względu na materiał wykonania, wymienić można klasyczne obroże dla psa skórzane, stosowane głównie w przypadku ras dużych metalowe (wykonane z połączonych ze sobą metalowych ogniw) oraz modele parciane, czyli obroże wykonane z taśm bawełnianych, poliestrowych lub poliuretanowych. Również przez wzgląd na rodzaj zapięcia rozróżnia się dwa rodzaje obroży dla psów. Pierwszy z nich to obroże z metalową sprzączką, które pod względem długości dostosowuje się do obwodu szyi psa na takiej samej zasadzie, co np. pasek do spodni. Metalowe sprzączki przeważnie stosuje się w modelach skórzanych. Natomiast obroże parciane zwykle wyposażone są w klamrę z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, która zdecydowanie ułatwia sprawne zakładanie i zdejmowanie opaski. Oczywiście długość tego rodzaju obroży dla psów również można regulować. Natomiast, jakie rozmiary obroży dla psa mamy do wyboru i jak dopasować odpowiedni? Jak dobrać obrożę dla psa?

Rozmiary obroży dla psa

Bez wątpienia materiał, z jakiego została wykonana obroża, a także zapięcie mają istotny wpływ na komfort naszego pupila. Nie możemy jednak zapominać, że najlepsza obroża dla psa to obroża idealnie dopasowana również pod względem rozmiaru. Obroże dla psów występują w rozmiarach od XS do XL, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na jej długość, ponieważ zakres może nieco się różnić w zależności od producenta. Przykładowo, podczas, gdy obroże marki Amiplay w rozmiarze M odpowiadają obwodowi szyi między 35 a 50 cm, obroże marki Ostolka, również w rozmiarze M obejmują zakres od 28 do 43 cm. Stąd też zawsze należy zmierzyć obwód szyi psa i zgodnie z otrzymanym wynikiem kupić obrożę, która mieści się w danym przedziale. Poza długością, trzeba jeszcze dobrać właściwą szerokość. Na rynku dostępne są produkty o szerokości: 1, 1,5, 2, 2,5, 3, 3,5 oraz 4 cm.

Najlepsza obroża dla psa

Podsumowując, jak dobrać obrożę dla psa? Otóż, przy wyborze należy uwzględnić kilka kluczowych czynników, a mianowicie materiał wykonania, rodzaj zapięcia, a także rozmiar (w tym długość i szerokość), oczywiście mając cały czas na uwadze swojego pupila (rasę, wielkość, zachowanie na spacerze). Jeśli chodzi o rodzaj obroży dla psa nie bez przyczyny obecnie tak dużą popularnością cieszą się modele parciane z klamrą. Nie dość, że są bardzo wytrzymałe, w większości doskonale znoszą kontakt z wodą i mrozem, przyjemne w dotyku, to jeszcze dostępne w bardzo atrakcyjnej palecie kolorów i wzorów. Natomiast pod względem rozmiaru, najlepsza obroża dla psa to obroża, która po zapięciu pozostawia luz na szerokość dwóch palców. Jeśli chodzi o szerokość przyjmuje się, że obroża powinna mieć szerokość dwóch kręgów szyjnych psa. Oznacza to, że dla psiaków miniaturowych i szczeniaków odpowiednia będzie taka, o szerokości 1-1,5 cm, dla psów ras średnich optymalna będzie natomiast obroża o szerokości 2-2,5 cm, z kolei dla psów dużych i olbrzymich warto zainwestować w obrożę o szerokości 3-4 cm. Konieczne jest przy tym właściwe umiejscowienie obroży na szyi psa – zawsze powinna się ona znajdować nisko na szyi, by nie uciskać krtani i tchawicy.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0