Jak czesać kota i czy jest to konieczne?

person Autor: We Love Pet list W: Blog Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 4888

W porównaniu do psów, dbałość o higienę kota w dużym stopniu jest ułatwiona. Zwierzęta te są bardzo czyste, a do tego samodzielne. Dzięki temu, że same się myją, czyszcząc swoje futro językiem o specjalnie przystosowanej, szorstkiej powierzchni, rzadko kiedy trzeba je kąpać, a jeśli nie wychodzą na dwór wręcz sporadycznie. Za to, o czym niestety zapomina wiele osób, koty powinno się regularnie wyczesywać po to, by ich sierść była zdrowa, mocna i lśniąca. Co jeszcze daje czesanie kota i czy rzeczywiście jest konieczne? Jakie korzyści za sobą pociąga? Jak czesać kota? Po jakie akcesoria w tym celu sięgnąć? Co mamy do wyboru i najlepiej czym czesać kota? W końcu, jak często czesać kota? Oto kilka cennych wskazówek odnośnie czesania kota!

Czesanie kota

Czesanie kota to zabieg pielęgnacyjny, o którym nie powinien zapominać żaden opiekun mruczka. Zanim więc wyjaśnimy jak czesać kota i czym czesać kota, a także jak często czesać kota, warto podkreślić jak jest to ważne i jakie korzyści za sobą niesie. Przede wszystkim regularne czesanie kota przekłada się na zmniejszenie ilości wszechobecnej sierści. Jako, że zwierzęta te dość intensywnie gubią sierść, jeśli zaniechamy ich wyczesywania, kocie włosy zaczną pokrywać dywany, kanapy i fotele, a nawet – o zgrozo - nasze ubrania. Chyba nie trzeba mówić, jak bardzo jest to irytujące. Poza tym, że systematyczne wyczesywanie naszego milusińskiego zapobiega takim sytuacjom, ma również pozytywny wpływ na kondycję jego sierści. Dzięki temu, że obumarłe włoski są na bieżąco usuwane, w ich miejscu szybciej wyrastają nowe – mocniejsze i bardziej lśniące. Wreszcie, dzięki takiemu zabiegowi nie tylko poprawia się higiena kota, ale też jego zdrowie. Czesanie kota zapobiega bowiem powstawaniu tzw. kuli włosowych, które zalegają w przełyku zwierzęcia. Zatem, nie pozostaje nic innego, jak przemyśleć czym czesać kota, jak to robić i z jaką częstotliwością.

Jak i czym czesać kota?

Wiemy już jak istotną rolę odgrywa regularne czesanie kota. W takim razie, jak czesać kota i przy użyciu jakiego akcesorium? Aby wybrać odpowiednią metodę, przede wszystkim musimy ustalić rodzaj sierści naszego mruczka. Współcześni producenci gadżetów wspierających prawidłową higienę kota oferują różne ich rodzaje. W większości przypadków dobrym wyborem okazuje się szczotka o elastycznych końcach. Bardzo skuteczne i wygodne w użytkowaniu w przypadku kotów krótkowłosych są też specjalne, gumowe rękawice. Czesanie kota nieco się komplikuje, gdy jego sierść jest długa. Wówczas warto zainwestować w grzebień o szeroko rozstawionych zębach do rozczesywania długich i splątanych kosmyków oraz w szczotkę lub furminator, czyli odpowiednio wyprofilowane zgrzebło z krótkimi ząbkami i wygodnym uchwytem, specjalnie do wyczesywania podszerstka. Natomiast, jak często czesać kota?

Jak często czesać kota?

Jak istotne jest regularne czesanie kota, jakie są tego zalety, jak czesać kota oraz czym czesać kota - to już wiemy. Niemniej, bardzo istotna jest też częstotliwość takiego zabiegu. Wobec tego, jak często czesać kota dla najlepszych efektów? W tej kwestii również wiele zależy od rodzaju sierści, a nawet od pory roku. Sierść kotów krótkowłosych na ogół jest mniej wymagająca jeśli chodzi o higienę i pielęgnację, stąd wystarczające wydaje się wyczesywanie jej średnio raz lub dwa razy na tydzień. Częściej należy czesać koty długowłose – raz na kilka dni, a nawet co drugi dzień. Poza tym, właściwie wszystkie koty wymagają częstszego czesania w okresie linienia, a więc jesienią.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto zarejestrowane

Dodaj swojego pupila

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło
0